Steadfast Tin Soldier (joanerges) wrote,
Steadfast Tin Soldier
joanerges

Уніформа-1: ОНОКС


Рядовий Карпатської Січі. 1938-39


До складу комплекту уніформи рядового січовика входили: шапка-«мазепинка» зі шкіряним або лакованим дашком, до якої прикріплювався шкіряний ремінець з двома пряжками, відкритий китель, виготовлений з якісного бавовняного сукна сіро-зеленого кольору, світла сорочка з темною краваткою, шкіряний ремінь з пряжкою, штани типу галіфе з широкою верхньою частиною, обмотки та шкіряні черевики. Відзнакою на «мазепинці» виступала синьо-жовта стрічка, яка пришивалася спереду шапки. Через нестачу обмоток багато січовиків ходило в чоботах. У зв’язку з тим, що Карпатська Січ формувалася у холодний період року (листопад – перша половина березня), дуже часто рядові і старшини одягали під низ кителя цивільні жилетки або кофти з відкритим коміром для утеплення. До верхнього одягу входила сіро-зелена шинель чехословацького крою з відкритим коміром. Однак через нестачу шинелей рядові січовики переважно носили куртки та пальто цивільного крою. На озброєнні січовика – чехословацька гвинтівка VZ-24 з шістьма підсумками для набоїв, які кріпилися по три спереду ременя. До комплекту спорядження входила також сумка з харчами, яка одягалась через плече.Кулеметник Карпатської Січі. 1939 р.

Одягнутий в стандартний комплект уніформи рядового січовика з сіро-зеленою шинелею. На озброєнні – легкий кулемет VZ-26/30 з декількома маленькими підсумками та однією сумкою для набоїв. Для захисту голови використовувався чехословацький шолом модифікації VZ-32.Член Головної референтури жіночих відділів Карпатської Січі. 1939 р.

Головним елементом уніформи «Жіночої Січі» був відкритий китель, виготовлений з високоякісної бавовни сіро-зеленого кольору з двома кишенями знизу та шкіряним ремінцем. Світла сорочка з темною краваткою надавали січовичці елегантного вигляду. До комплекту однострою також входила шапка-мазепинка без дашка, яку спереду прикрашали синьо-жовтою стрічкою, бавовняна спідниця нижче колін, колготи та туфлі. У жіночих відділах не використовували звання, вищі за посадою січовички мали шкіряну портупею, яка кріпилася до поясного ременя.Поручник Карпатської Січі. 1938-39 рр.

Старшинський однострій ОНОКС мав свої характерні особливості. Відзнаками старшин слугували шкіряна портупея, прикріплена до поясного ременя, і тонкі жовті галуни на кінчиках навушників «мазепинки». Поряд з цим часто також використовували сині ромбики з жовтими кантами, розміщеними на кутах верхніх складок коміра кителя та шеврони з зображенням тризуба з мечем жовтого кольору на синьому щиті з широким жовтим обідком, які пришивались на ліві руку. Військові звання старшини позначались золотистими зірочками на синіх погонах з жовтим окантуванням, які мали нестандартну форму. Деякі старшини полюбляли носили різноманітні нагрудні знаки.Член Головної Команди ОНОКС. 1938-39 рр.

Відзнаками членів ГК були широкі жовті галуни на кінчиках навушників «мазепинки» та обшлаги на рукавах кителя (з двома жовтими та однією синьою смугою). На озброєнні старшин ГК були самозарядні 7,65-мм пістолети чехословацького випуску та бельгійські пістолети системи Браунінга (1910 р.).

Джерело: Пагіря О. Карпатська Січ: військове формування Карпатської України. - К.: Темпора, 2010. - 152 с.
Tags: military, Пудкарпацька Русь, Україна, цікаві досліди, історія
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 9 comments