?

Log in

No account? Create an account
 
 
13 листопада 2013 @ 16:29
Ленд-лізівська контрабанда  


<…> Про курйозний випадок контрабандного переміщення товарів у ході ленд-лізу можна довідатись з мемуарів Героя Радянського Союзу Дмитра Лози, який свій бойовий шлях пройшов на англійській та американській бронетехніці – танках “Матильда” та “Шерман”. За спогадами ветерана, починаючи з весни 1944 р. 9-й гвардійський механізований корпус отримував танки з портів Мурманська та Архангельська. З метою убезпечення техніки від корозії під час морського транспортування корпус танка ретельно “закутувався” у вологостійкий папір, а танкова гармата з двох сторін (дульної та казенної) закупорювалася 30-сантиметровими “корками” з густого машинного масла. Уже в Радянському Союзі, під час очищення гармат від масла, танкісти виявляли у міжкорковому просторі запаковані подарунки з США – алкоголь, цигарки, продукти харчування. У спогадах іншого ветерана О. С. Уранова, який проходив службу у 2 ПАП Першої авіаційної перегінної дивізії стрільцем-радистом на літаках А20G “Бостон”, зустрічається згадка про те, що в усіх потаємних закутках літаків, які доводилося йому переганяти, знаходилися цигарки “Camel”, віргінський тютюн у пачках, дешеві годинники та навіть американський ілюстрований щотижневий журнал “LIFE”. Таким контрабандним чином звичайні американці висловлювали свою підтримку та солідарність союзникам.

Джерело: Фрадинський О. А. Контрабанда в СРСР під час ІІ світової війни // Історія торгівлі, податків та мита: Тези доповідей Сьомої міжнародної наукової конференції, 24–25 жовтня, 2013 р., м. Дніпропетровськ. – К.: Інститут історії України, 2013. – С. 64-65.
 
 
Дислокація: там само
 
 
 
sparrowhawksparrow_hawk on 13 листопада 2013 14:37 (UTC)
молодці

у срср (особливо у ті важкі часи) то все на вагу золота було
r_esr_es on 13 листопада 2013 14:48 (UTC)
реальна
дружба народів
I have a Dream...taiba_dp on 14 листопада 2013 07:05 (UTC)
"мир, дружба, жвачка" :)
нагадало спогади Маркеса про візит до СРСР, де всі наші намагалися щось подарувати
Dass Gutdass_gut on 14 листопада 2013 09:51 (UTC)
Здається, кожен лендлізівський студебеккер мав додатково у комплекті гарного шкіряного плаща. Десь читав.
Steadfast Tin Soldier: de nirojoanerges on 14 листопада 2013 09:52 (UTC)
Цікава деталь
Dass Gutdass_gut on 14 листопада 2013 09:56 (UTC)
Студебекери взагалі хорошо йшли під наші «Катюші». Але їх мінували, щоб в жодному випадку цілі машини не дісталися ворогу. +30 кг вибухівки і персональна відповідальність. Мені ветеран розповідав.