Steadfast Tin Soldier (joanerges) wrote,
Steadfast Tin Soldier
joanerges

Символіка сотень Самооборони Майдану

Квазі-дослідження на підставі даних відкритих джерел. Цілісна картина Самооборони теперішнього Майдану в цих самих джерелах відсутня. Спроби систематизувати її бачимо у Вікіпедії, пості hetmanec, на сайті УГТ (1, 2). Якщо проаналізувати й інші посилання та наявний ілюстративний матеріал, то отримуємо наступну картину.

9 грудня 2013 р. говорилося про 15 сотень СМ. Зараз - що їх вже 39. 11 лютого 2014 р. було підписано наказ № 1 «Про основні засади організації «Самооборони Майдану»» (1, 2). «Базовою структурною одиницею «Самооборони Майдану» є сотня, що налічує від 70 до150 осіб. Сотні можуть створюватись за територіальним та за екстериторіальним (профільним) принципом. Головна структурна одиниця сотні — десяток (рій) 8-12 осіб, які в свою чергу можуть об'єднуватись у чоту (3-4 рої)», - говориться в документі.

Наскільки я розумію, загальної емблеми у СМ не існує. Використовують жовті нашийні пов’язки (хустки) з синім написом «Самооборона Майдану». Водночас, зустрічається твердження, що у трьох сотнях СМ, контрольованих ВО «Свобода», такі жовті хустки не вживають, натомість носять сині нарукавні пов’язки з написом «Свобода».Утім, схоже, теперішньою емблемою СМ являється щит з тризубом та написом «Самооборона Майдану», який можна побачити на листах СМ та на прапорах:


Водночас, існують принаймні два варіанти проектів загальної емблеми СМ. Один з них – авторства Юрія Журавля (1, 2):
Другий – художника Олега Шупляка (Бережани):
Також на фото зустрічаються нарукавні пов’язки на передпліччя синього кольору, з зірками ЄС та написом «Варта Майдану»:


5 січня 2014 р. наявні на той момент сотні СМ отримали прапори стандартного зразка: жовті, з синім щитом, на якому жовтий номер, та слова «Самооборона Майдану»:


Тепер щодо окремих сотень.


1-ша Київська сотня ОУН ім. Є. Коновальця (якої саме ОУН, щоправда, незрозуміло, оскільки, скажімо, на фото з УТ бачимо прапори як мельниківців, так і бандерівців).
Символ – геральдичний хрест з тризубом (такий використовують Збройні сили, СБУ, прикордонники та інші державні силові структури) на фоні жовто-синього прапора з малиновою горизонтальною стрічкою по центру. Використовують на щитах та як прапор:
2-а київська сотня «Свободи» імені Святослава Хороброго. З числа прихильників ВО «Свобода». Автор емблеми – Андрій Єрмоленко. Чи використовується на практиці – невідомо.
3-я сотня ім. Сагайдачного. З числа прихильників ВО «Свобода». Автор емблеми – Андрій Єрмоленко. Чи використовується на практиці – невідомо.Первісний варіант емблеми 3-ї сотні авторства Андрія Єрмоленка:Щоправда, «є одне але». На фб-сторінці СМ від користувача «Самооборона Майдану» можна прочитати, скажімо, наступний коментар: «Сотні Свободи не входять до Самооборони». Ще одна цитата з фб коменданта Майдану А. Авакова: «інцидент за участю членів загонів, які не належать до Самооборони Майдану … загін, який брав участь у конфлікті, приписаний саме до КМДА і його курує «Свобода»». Утім, схоже нумерація у них таки спільна. Отже, йдемо далі.


4-а сотня. З числа учасників козацьких організацій. Символіка невідома.


5-а сотня. Емблема використовується як прапор. Автор емблеми – Андрій Єрмоленко.


6-а сотня. Номер закріплено за медичною службою Майдану:
7-я сотня. Деталі не відомі.
8-а сотня – афганці та воїни-інтернаціоналісти. Символіка невідома.


10-а Сокальська сотня. Заснована мешканцями м. Сокаль (за даними Вікіпедії). Символіка невідома.


13-а сотня – номер закріплено за комендатурою Майдану (за даними Вікіпедії). Символіка невідома.


14-а сотня «Вільні люди». Згідно з Вікіпедією сотня створена на основі Молодіжного націоналістичного конгрессу (1, 2). Має характерну емблему, взяту з кінофільму «V як вендета». Використовують її на щитах, прапорах та нарукавних пов’язках:


15-а сотня використовує символіку, аналогічну до 14-ї сотні, на щитах та на прапорах:
16-а сотня «Відсіч». Утворена Громадянським рухом «Відсіч». У складі діють, зокрема, «Жіноча чота» та «Львівська чота». Наведений малюнок взято зі сторінки сотні у ВК, чи використовується на практиці – невідомо.
23-я сотня – номер закріплено за «Правим сектором». Власна символіка у ПС не помічена. Водночас, є проект від Андрія Єрмоленка
29-а Бойківська сотня. Символіка невідома.


32-а Гуцульська сотня. Емблема – Карпатські гори та гуцульські топірці (1, 2):
33-я сотня «Бандерштадт» (за даними Вікіпедії). Символіка невідома.


35-а Волинська сотня. Сформована з числа мешканців Волинської та Рівненської областей (1, 2, 3, 4). Використовує на своїх інтернет-сторінках два символи – хрест з герба Волині та стиснений кулак. Чи вживають їх на практиці – невідомо.


39-а жіноча сотня ім. Ольги Кобилянської (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Символіка невідома.

Неідентифікована за номером сотня: Хмельницька (з числа мешканців Хмельницької області).


Окрім того, термін «сотня» використовували наступні угруповання:

а) анархічна сотня «Чорна гвардія», наскільки можна зрозуміти – не була легалізована у складі СМ через спротив ВО «Свобода» (1, 2, 3). На фото видно чорний прапор (не зрозуміло, чи там є малюнок).

б) неформальне об’єднання «Мистецька сотня» (1, 2, 3, 4, 5, 6), яка провела акції з розмальовування щитів бійцям СМ та малювання татуювань (акція «ТатуКлейноди»). Емблема (?) взята зі сторінки об єднання у ВК.в) сотня Юрія Вербицького (Львів), створена львівськими науковцямиг) Перша незалежна жіноча сотня (1, 2, 3). Символіка невідома.

ґ) Сестринська сотня - жіночий актив Дніпропетровського Євромайдана. Емблема зі сторінки у ФБ.д) Перша жіноча сотня (Тернопіль), створена прихильницями ВО «Свобода» (1, 2, 3, 4). Символіка невідома.

Є ще Громадський рух «Спільна Справа», члени якого мали конфлікт з ВО «Свобода» через перебування у Київраді, захопили приміщення Мін’юсту та Мінагрополітики, намагалися захопити Міненергетики й чий лідер відзначився дивовижним пішим переходом через українсько-британський кордон.Також зустрічаються згадки про такі групи чи загони (групи) як «Сокіл», «Нарнія», «Вікінги», жіночі «Амазонки», але без деталізації як щодо їхнього складу та ідеологічної платформи, так і стосовно символіки. Єдине, що можна наважитися припустити – «Сокіл» сформовано на базі однойменної молодіжної громадської організації, що наближена до ВО «Свобода» використовує наступну емблему (бачив фото, де така емблема на касці у хлопця, але зараз не знайду):Власне, про спільні дії «Сокола» та 2-ї сотні самооборони зустрічаються в інеті кілька згадок (1, 2).

Стосовно «Нарнії», то можна прочитати, що це (а) штурмовий загін з числа членів ВО «Свобода» чи (б) з числа футбольних ультрас, (в) провладні провокатори, (г) частина (як і «Вікінги») Самооборони Майдану, налаштована анти-свободівськи, (ґ) просто революційні романтики. У будь-якому разі, було б цікаво глянути на їхню символіку, якщо така існує. До речі, 29 січня «Вікінги» складали присягу як частина Національної гвардії, про створення якої гучно було оголошено. При цьому подекуди «Вікінгів» називали частиною «Правого сектору» (хоча ПС і не підтримав спробу повторного зайняття приміщення КМДА, а СМ відхрестилася свого часу від членства у Національній гвардії).

На завершення – ще приклади неідентифікованої символіки з Майдану:


Перевернута літера А в ромбі на щитах.


Прапор з малюнком козака авторства Андрія Єрмоленка та написом «Спротив»


Інша варіація попереднього


Малюнок Андрія Єрмоленка


Жовто-синій прапор зі специфічним хрестом

Наразі все. Готовий почути доповнення та уточнення.

Tags: art, military, Україна, их нравы, політ-вертеп, профанська екзегетика, цікаві досліди
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 10 comments