Steadfast Tin Soldier (joanerges) wrote,
Steadfast Tin Soldier
joanerges

Хоругви українських земель у битві під Грюнвальдом

Галицько-Волинська Русь, приєднана до Польського королівства королем Казимиром Великим, а вдруге – як посаг королеви Ядвиги, виставила на Грюнвальдську битву сім хоругв – львівську, галицьку, перемишлянську, холмську та три подільські.


«…Дванадцята [хоругва] – Землі Львівської мала за герб золотого лева, що спирається на скелю, на блакитному полі…». Опис хоругви Длугоша у «Річниках» співпадає з барвами герба Землі Львівської та самого Львова в інших джерелах. Однак слід відзначити, що хоч Длугош у «Клейнодах» теж подає колір лева як золотий, однак пише там, що лев має корону та розташований на червоному полі.


«… Чотирнадцятою була хоругва Землі Перемишлянської, яка мала за герб золотого орла на блакитному полі, з двома головами, повернутими одна від одної в боки…». У «Клейнодах» Длугош подає колір поля як червоний. Нажаль не знайдено жодне достовірне історіографічне джерело, на підставі яких можна було б впевнено відтворити вигляд орла.


«… Шістнадцята [хоругва] Землі Холмської представляла білого ведмедя, що стоїть між двома деревами, на червоному полі…». У «Клейнодах» Длугош описує герб Землі Холмської як білого ведмедя, між трьома зеленими деревами, з яких друге перебуває перед лобом, а третє – перед хвостом, на полю зеленому. Інші писані та іконографічні джерела подають й відмінні варіанти кольору поля та кількості дерев. У цій ілюстрації автор зобразив червону хоругву з білим ведмедем між трьома деревами. Зображення останніх базується на ілюстрації з гербовника «Codex Manesse», створеного в Цюріху чи Констанції у 1320 р.


«… Сімнадцята, вісімнадцята та дев’ятнадцята [хоругви] – це були три хоругви, виставлені людною Землею Подільською. Кожна з них мала за герб обличчя сонця на червоному полі…». У «Клейнодах» Длугош представляє герб як проміння сонця на білому полі. Зазвичай сонце як герб Землі Подільської з’являється на білому полі аж до кінця ХV ст. У цьому малюнку художник орієнтувався на опис у «Річниках» Длугоша. Деталі сонця взяті з пізнішого герба Поділля, що був зображений на деревориті, що змальовує парламент, який засідає перед королем Казиміром Ягеллончиком (там тло біле).


«… Двадцятою була хоругва Землі Галицької, гербом якої була чорна галка з короною на голові, на білому тлі…». У «Клейнодах» Длугош подає такий самий опис того герба, але зазначає, що галка була зображена у льоті, з розпростертими крилами. Художник взяв за зразок для цієї реконструкції малюнок галки у «Codex Manesse», де вона зображена без корони. Єдиний відомий нам на ім’я рицар з цієї хоругви, нагороджений королем Владиславом Ягайлло на полі Грюнвальдської битви, «… в якій кров свою пролив…», був українцем (русином). Це був Іван Сушик з Романова. За заслуги король нагородив його. надавши два села.NB Малюнки та пояснення – з книги: A. Klein, N. Secunda, K.A. Czernielewski “Polish Banners at Grunwald” (переклад – мій). Наявний у книзі опис озброєння та обладунків хорунжих тут не наводиться. Текст опису власне хоругв походить з хроніки Яна Длугоша.
Tags: art, military, Польща, Україна, архів партії, конструктор, сам собі увіф, історія
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 9 comments